3B9DJ - CZ version
Jak vznikla myšlenka na DXexpedici 3B9DJ na ostrov Rodrigues (IOTA AF017).
Nejdříve pár informací o této destinaci. Rodrigues, nazývaný popelka Mascarén, je ostrov, který je součástí Mascarénských ostrovů. Z politicko-administrativního hlediska je Rodrigues závislé území Mauricijské republiky. Nachází se uprostřed Indického oceánu, 560 km severovýchodně od ostrova Mauricius. Ostrov je dlouhý 18 km, 8 km široký a jeho součástí je 200 km lagun a 7 km korálových útesů. Hlavním městem je Port Mathurin, který má 6.000 obyvatel. Celkově žije na ostrově 40.000 tisíc obyvatel hlavně afrického původu.
Dle dostupných informaci žebříčku Most Wanted je Rodriguesna 161 místě. První myšlenka navštívit tento ostrov vznikla ve Friedrichshafenu, na největším setkání radioamatérů v Evropě, který David OK6DJ a Milan OK7GU navštívili v červnu roku 2024. U piva se domluvili, že by Milan rád vyzkoušel radioamatérský DX expediční provoz. Volba padla na tento ostrov. Na podzim roku 2024 se David, společně s Rudou OK2ZA, účastnil společně s radioamatéry z OM expedice na Cocos (Keeling) Island pod značkou VK9CV a domluvil se, že Ruda pojede také a že vezme s sebou na dovolenou svoji XYL Janičku. Po návratu z Friedrichshafenuhledají a kupují přes booking ubytování v resortu LeRefuge.
23. prosince 2024, po vyhlášení prezidentských voleb v Mozambiku a následných násilných nepokojích, se team CDXP s ohledem na bezpečnostní situaci v této zemi rozhodne expedici, plánovanou na leden 2025, odložit o rok.
Krátce poté Palo OK1CRM kontaktuje Davida OK6DJ, jestli by s nimi na expedici 3B9DJ nemohl také jet. Slovo dalo slovo, hned se kupuje další letenka a zajišťuje se ubytování přes booking v tom samém resortu. Poslední, kdo se připojuje k expedičnímu teamu, je Petr OK1BOA a to měsíc před odletem, když vyřeší svoje pracovní povinnosti.
A tak je team 3B9DJ kompletní ve složení David OK6DJ, Milan OK7GU, Ruda OK2ZA se svojíXYL Janičkou, Palo OK1CRM a Petr OK1BOA. Následně probíhá diskuze, jaká zařízení a jaké anténní systémy s sebou vzít. Hlavní omezeníje dáno váhovým limitem pro osobu na zavazadla, což je 1 x 23kg kufr do podpalubí a 12kg zavazadlo na palubu. Volba padne na 2x Spiderbeam, na jednom stožáru vertikál na 80m a INV L na 160m, vertikál 40m a 30m a dipóly na 17m a 12m. Technika k vysílání 2x IC-705, 2x TS-480 a SUN SDR. Jako PA vezeme sebou 4x JUMA 1KW a zapůjčený 500W PA ACOM 500S od sponzora firmy ACOM.
23.3.2024
Den odletu na Rodrigues Island. Palo OK1CRM a Milan OK7GU jedou k Davidovi OK6DJ do Dolní Kamenice, sraz je v 07:30, nakládají všechna zavazadla do auta OK7GU a jedou na letiště do Prahy. Ruda OK2ZA a jeho XYL Janička jedou do Prahy na letiště z Moravy ze Sudic u Třebíče a Petr OK1BOA bydlí v Praze, naletiště to má blízko, má z nás nejjednodušší cestu. Sraz na letišti v Praze je v 08:30. Tam probíhá konečné vážení zavazadel, přesouváme různě věci, abychom se vešli do limitu váhy do letadla. Musí se k letenkám přikoupit přeprava na další dvě zavazadla, bereme s sebou hodně věcí k vysílání. Ve 12:20 odlétáme směr Paříž a následně z Paříže večer na Mauricius Island a pak třetím letem konečně na Rodrigues Island. Na Mauriciu na letišti čekáme na Petra OK1BOA, který letěl z Paříže jiným spojem dvě hodiny po nás.
24.3.2024
Přílet na Rodrigues Island. Po běžném odbavení na nás před letištěm čekají dvě auta, nakládáme všechna zavazadla a odvážejí nás do resortu, kde budeme bydlet a vysílat. Hned se pouštíme do rekognoskace terénu a během hodiny je rozhodnuté, kam postavíme antény. Nejdříve dostaneme od majitele k dispozici krytou venkovní terasu před jednou bytovou jednotkou, kde si můžeme vybudovat vysílací pracoviště. Připravíme si stolya židličky a hned začneme vybalovat vše potřebné, abychom mohli zahájit expedici. Připojujeme do zásuvek dovezené redukce z anglické normy používané na ostrově, do naší evropské. Podle hesla „bezdrátová telegrafie potřebuje hodně drátů“.
Palo OK1CRM a David OK6DJ staví Spiderbeam, RudaOK2ZA dipóly na 17 a 12m. První QSO logujeme do deníku 24.3. v 16:23 UTC s SP5VYP, vysíláme v pásmech17m a 15m. Hned první den bylo krásné večerní otevření na 12m. Brzy jdeme spát, po 24 hodinovém letua stavění několika antén jsme unaveni. V logu máme necelých 2.000 QSO.
25.3.2024
Po snídani se pouští Palo OK1CRM a Ruda OK2ZA do stavění dvou vertikálů na 40 a 30ma zbytek teamu pokračuje v instalaci pracovišť na vysílání. Je jasná obloha, slunce pálí a je velké vedro, ale po 3 hodinách vertikály stojí včetně kabeláže a radiálů. Takže už druhý den máme k dispozici 5 anténních systémů s tím, že vertikál na 40m můžeme použít i na 15m. Podmínky moc dobré přes den nebyly, což je v této části světa normální. Takže vysíláme FT8 a kontrolujeme podle síly signálů, jestli se podmínky nezlepší. Otevření na pásmech přichází až v odpoledních hodinách místního času, takže vysíláme CW,SSB i FT8. V logu máme dalších 10.000 QSO. S provozní hotelu domlouváme, že budeme k nim chodit na oběd a večeři, i když jsme původně měli zaplacené ubytování jen se snídani.
26.3.2025
Chystáme se postavit vertikál na 80ma INV L na 160m, vše na jednom stožáru, včetně radiálů. Stožár stavíme nejdál od ubytovacího prostoru na kopečku. Ten den jeopět velké dusno a horko. Vše se ale postaví bez problémů a PSV je na obou anténách perfektní. V plánu bylo udělat 2x100mBeverage, ale vzhledem k počasí to nešlo, odpoledne začalo pršet. V té samé době, co jsme stavěli vertikály, Petr OK1BOA připravil druhý Spiderbeam. Bohužel byl problém s PSV. Proběhla kontrola koaxiálního kabelu, musely se předělat konektory. Pak už bylo vše OK a máme k dispozici další anténu. Večer vysíláme i na 80m a 160m. Signály od protistanicnebylynijak moc silné, ale stejně se daří logovat velký počet QSO. Vysílá se i na ostatních pásmech, v logu na konci dne máme skoro 11.000QSO. Celkově za 3 dny máme v logu 22.000 tisíc QSO, něco neuvěřitelného.
27.3.2025
Brzy ráno vstává Ruda OK2ZA v domnění, že by mohlo být pěkné otevření pásma 17 a 12m. Bohužel se tak nestalo. Máme zkušenosti z expedic z Afriky, že to tak v tuto ranní hodinu obvykle bývá.Po snídani Ruda OK2ZA opravuje svůj PA Juma, ve kterém „odešel“ výkonový tranzistor. Byl totiž po předchozí opravě u Jumynedostatečně přišroubovaný a připájený a bylo pod ním málo teplovodivé pasty. Oprava se v polních podmínkách podařila (jak jinak!!) a opět máme plný setup.
V průběhu dopoledne přijíždí na návštěvu Robert 3B9FR, který přivezl v autě několik svých zařízení, včetně PA a TX, které mu nefungují. Ruda OK2ZA a Milan OK7GU se pouštějí do oprav. Je to náročné, je velké vedro, zkoumají a na verandě opravují vše možné.
Petr OK1BOA se pouští do sestavování RobertovaMomobeamu- 6el. antény na 6m, trvá to asi dvě hodiny. Připraví stožár a po zapojení se měří PSV. Vše je v pořádku a tak jsme připraveni vysílat i na 6m pásmu. V průběhu dne se tam daří logovat 230 QSO FT8. Samozřejmě u toho vysíláme i na jiných pásmech. Ten den bylo od rána krásné otevření pásma 10 a 15m, které trvalo celý den i večer. Opět zkoušíme pásma 80 a 160m. Signály od protistanic jsou slaboučké a musí se trpělivě dolovat z šumu na pásmu. Milanovi OK7GU se tam daří logovat několik desítek volacích značek.
David OK6DJ instaloval zapůjčenou 60cm parabolu od 3B9FR, připojuje sestavu Sunar QRP a transvertor SP3SXB a loguje první QSO v pásmu 23cm.
28.3.2025
Podmínky na pásmech byly horší než v předchozích dnech. QSO se dají dělat pouze na 12 a 10m. Ostatní pásma jsou bez aktivity CW nebo SSB, prochází jen FT8. Během provozu zjišťujeme závadu na jednom Spiderbeamu, jen tam problém s PSV. Demontáž jde rychle, problém v PL konektoruje vyřešen a Spiderbeamje opět v provozu. V odpoledních hodinách stavíme beverage, 100m na EU a USA. Z této lokality je to skoro jedním směrem. Večerpři vysílání na pásmech 80 a 160m je to znát, volací znaky jsou daleko líp slyšitelné. Podaří selogovat KH6, HK, PY a mnoho dalších, jak z EU, tak i z a USA.
29.3.2025
Jsme domluveni, že si půjčíme nějaké auto a že se pojedeme podívat po ostrově. Na TX zapínáme na všech pásmech FT4. Jeden z nás zůstáváhlídat TX a PC a ostatní vyráží ráno v 10:00 místního času s tím, že se nejdříve pojedeme podívat na vyhlídku na nejvyšší vrch ostrova MontLimon s nadmořskou výškou 398 m. Auto necháváme na parkovišti pod vrcholem, zbytek cesty musíme do kopce pěšky. Asi po 15 minutách stojíme na vrcholu a naskytne se nám neskutečně nádherný pohled na větší část ostrova. Proběhne nezbytná dokumentace a jedeme na jednu z místních pískových pláži. Cestou se chceme stavět někde na oběd, bohužel zjišťujeme, že místní restaurace zavírají svůj provoz v sobotu v 14:00 hodin. Přijeli jsme pozdě. Strávíme nějaký čas na pláži, Indický oceán je neskutečně teplý a všude je čisto a málo lidí. Na zpáteční cestě se stavíme u jednoho z mnohých grilovacích posezení vedle silnice a ochutnáváme místní speciality. Už se setměním přijíždíme na QTH, sice unaveni, ale odhodláni vysílat. Rozbíhají se pile upy jak na SSB, tak na CW. V noci jsme opět QRV i na 80 a 160m. Bohužel na beverage se nedá poslouchat, ale silné signály prochází.
30.3.2025
David OK6DJ vstává každé ráno v 03:00 místního času a vysílá střídavě na 30 a 40m. Zájem o QSO v tuto dobu je dost velký. Opět jako každý den není v dopoledních hodinách co dělat, protože jsou pásma zavřená, takže na TX běží pouze provoz FT8, kde je stále méně nebo více živo a stále někdo volá. Přepínáme podle počtu volajících mezi jedním až 6ti sloty. Více slotů znamená pro volající stanice slabší signál, tak při nižším počtu volajících počet slotů snižujeme. Je to aktuální trend, tyhle podmínky jsou zde každý den. Dneska poprvé vysíláme i provozem RTTY. První QSO je v logu na 17m v 09:23 UTC s OK1ALX. Petr OK1BOA a Ruda OK2ZA v průběhu dne, ale i během těch dalších, zapisují do logu mnoho dálnopisných QSO. V odpoledních hodinách, kdy se bandy otevřou, přidáváme i QSO na CW a SSB. Kromě jiného vysíláme každý den i v pásmu 6m provozem FT8, CW a SSB. Monobeam zapůjčený od Roberta 3B9FR je opravdu dobrá anténa. Po tom, co ji zkompletoval Petr OK1BOA, přináší do logu mnoho krásných QSO jak s Asie, tak z EU. Milan OK7GU se tomuto pásmu věnuje skoro celý den. Až se pásmo uzavře, věnuje se CW provozu na různých bandech. V nočních hodinách se opět věnujeme kromě jiného pásmům80m a 160m. Bohužel beverage opět nefunguje, takže QSO se dělají pouze na poslech na vertikál 80m a INV L na 160m. Přesto přibude v logu množství QSO.
31.3.2025
Po snídani jdeme zkontrolovatbeverage. Zjišťujeme, že je utržený u konce u odporu a zemnění. Poslední část vede přes polní kamenitou silnici ve výšce cca 3m. Nepředpokládali jsme, že tudy projede nějaké auto s vyšší korbou. Bohužel, stalo se. Oprava je rychlá a jednoduchá. Jako každý den jsme QRV na všech bandech a ač je tato země na 161 místě Most Wanted, zájem o QSO je veliký. Petr OK1BOA začíná vysílat SSB i v pásmu 20m, kde jsme do té doby neměli skoro žádné QSO.
1.4.2025
Dohodli jsme se, že se pojedeme podívat do GiantTortoises Park, kde chovají želvy obrovské. Je to chráněný park o rozloze 20 hektarů, kde se kromě želv nachází 110 tisíc endemických a původních rostlin. Na TX pouštíme FT4 a FT8, jeden z nás zůstává hlídat a ostatní vyráží na výlet. Po návratu opět všichni usedáme k TX a vysíláme. Zjišťujeme, že na pásmech už není tak živý ruch jako v předešlých dnech. Přibylo rušení, hlavně v pásmu 40, 80 a 160m. Příjem signálu hodně kolísá.
2.4.2025
Pásma jsou zavřená. Vysíláme FT4 a FT8, kde aspoň nějaké signály procházejí. Nevíme co se děje. V pásmu 6m taky žádná aktivita. Na tomto pásmu je každý den pravidelně aktivní Milan OK7GU. Každý den připisuje do logu mnoho krásných QSO jak CW, tak SSB. První band, který se trošku otvírá, je 15m kolem 13:00 UTC. Na CW nějaké signály prochází, ale jsou slabé a některá QSO se nepodaří dokončit, protože je velký únik signálu v průběhu vysílání. Po nějakém čase se dá vysílat jak SSB, tak i CW i na ostatních pásmech.
Později zjišťujeme, že na slunci byla sluneční erupce, což vysvětluje, proč se tak rapidně zhoršily podmínky na bandech. Tento trend pokračoval až do skončení expedice. Ve večerních a nočních hodinách je skoro každý den krásné otevření v pásmech 10 a 12m. Pile upy jsou obrovské.
3.4.2025
Podmínky na pásmech jsou stejné jako v předešlých dnech. Pásma jsou zavřená. Zlepšení přichází v odpoledních hodinách, snažíme se být aktivní na všech pásmech, kde to jde. Pomalu diskutujeme o tom, jakým způsobem budeme postupovat při demontáži antén, které antény necháme až do posledního dne a které začneme demontovat mezi prvními. Domlouváme odvoz na letiště v den návratu domů.
4.4.2025
Přichází demontáž prvních antén. Jako první balíme 2x Spiderbeam a stožár, na kterém byly současně vertikál na 80m a INV L na 160m, včetně radiálů. Na každé pásmo jsme měli 5x40m radiálůna 160m a 5x20m na 80m.
Obloha je bez mraků, slunce pálí, takže i s ohledem na únavu je to dost náročné. Necháváme vertikály na 30 a 40m, dipóly na 12 a 17m a 6el anténu na 6m. Když se zlepší podmínky, opět usedáme k TX a snažíme se být aktivní na zbylých pásmech.
5.-6.4.2025
Den odletu. Vstáváme brzy ráno. Pokračuje demontáž zbylých antén a Beverage. Postupně vše balíme, probíhá vážení zavazadel, vše je potřeba zabalit do folie a přelepit páskou. Usedáme k poslednímu obědu a po něm ve 13:30 místního času nás odváží 2auta na letiště. Loučíme se s majitelem, probíhá nezbytné odbavení, užíváme si poslední kávu v místním bistru a v 16:45 místního času odlétáme na Mauricius. Zde čekáme dvě hodiny a letíme směr Paříž a pak Praha.
Let z Mauricia do Paříže trvá bezmála 12 hodin. Zde nastávají problémy. Letadlo přistane s menším zpožděním anavíc parkuje hodně daleko od hlavní haly letiště. Někteří z nás mají letenky na spoj do Prahyza 2 hodiny po přistání. Bohužel vše trvá strašně dlouho. Trvalo přes půl hodiny, než nás nechali vystoupit z letadla do připravených autobusů. Další dlouhý čas jsme strávili v samotném autobusu, připadalo nám to, jako bychom jeli městskou dopravou přes půlku Prahy. Kdo zná letiště CDG tak ví, jak je obrovské. Když už jsme se konečně dostali k odbavení na oddělení, kde dělají kontrolu těch, co přijíždějí do EU z destinací mimo EU, tak nám bylo jasné, že spoj do Prahy nestihneme. Vzápětí nám, co jsme měli letět tím nejbližším spojem do Prahy, přicházejí zprávy, že naše letenky na tento spoj byly zrušené. Museli jsme vyhledat informace společnosti Air France, kde jsme řešili problém se zpožděním předchozího letu. Vzhledem k tomu, že všechny lety byly s Air France, tak bez potíží přebukovali letenky na následující let do Prahy o dvě hodiny později, kam jsme pak bez problémů doletěli. No a v Praze nastal další problém, přicházejí zprávy, že nám nedorazila 3 zavazadla. Takže musíme opět na reklamace zavazadel, kde tento problém řešíme. Tam zjišťujeme, že jeden kufr, který s námi do Prahy dorazil, je značně poškozen. To jsme úspěšně reklamovali a po tom, co úřednice na reklamační přepážce vyplnila všechny dokumenty, jsme opustili letiště a vrátili se domů. Dvě ztracená zavazadla přivezli hned na druhý den a to třetí až za dva dni. Reklamace kufru je v řešení.
Shrnutí.
Po celou dobu pobytu nám velice moc pomohlo funkční internetové WiFi připojení od majitele resortu LeRefuge (zdarma v ceně za ubytování).
Několik měsíců před příjezdem na Rodrigues jsme byli v kontaktu s Robertem 3B9FR. Domlouvali jsme s předstihem, jak Robertovi pomůžeme zprovoznit jeho setup, aby mohl být opět QRV na pásmech. Roberto byl u nás v LeRefuge častým hostem. Hned v prvních dnech k nám postupně začal dopravovat množství svého zařízení a materiálu. Postupně jsme zprovoznili jeho starší ale funkční TCVR ICOM IC756-PRO III, jeho starší tranzistorový PA Ameritron ALS-600 pro KV, různé KV drátové antény, také ICOM IC-7300, novou ale dosud nepoužívanou Momobeam anténu pro 6m, osadili a zahořeli jsme nové elektronky do jeho staršího upraveného PA Hethkit pro 6m (400W out), postupně nastavili a zprovoznili parabolu a rig pro satelit QO-100 (dalo to přes 1000 QSO na CW, SSB, FT8 a FT4), nahráli do Robertova notebooku poslední verzi DXlogu, udělali upgrade DX4WIN pro logování (TNX autorovi DX4WIN Paulovi KK4HD za bezplatné sponzorování poslední verze jeho DX4WIN) a postupně vyrobili a doplnili interfejsy (RS232 na USB) a různé ovládací kabely pro propojení TCVRU a PA. Pro úspěšné zprovoznění Robertovo setupu jsme museli improvizovat se součástkami. Některé věci, jako rezervní výkonové FETY do PA, základní nářadí, páječku, V/A/Ohm metr a další drobnosti měl Ruda OK2ZA s sebou, ale kde na ostrově sehnat třeba jen jeden obyčejný NPN tranzistor a 1 rezistor pro klíčování Robertova TCVRu z počítače? Pomohlo vypájenípotřebného z jiných zařízení, která jsme měli s sebou (předzesilovač pro beverage). Robertovu sestavu jsem pak s jeho souhlasem podle potřeby využívali pro KV provoz pod 3B9DJ na CW i SSB. KV PA Ameritron dával stabilních 400-500W do antény. Poněkud kuriózní byla první QSO na 6m. Robertův nový 6mMomobeam na stožárku, na nějž jsme si vypůjčili vedle na stavbě masivní železnou trubku, jsme využívali pro všechna 6m QSO.Fungoval výborně. Čerstvě opravený a zprovozněný setup TCVRu ICOM a 6m elektronkového PA Heatkit jsme po zprovoznění testovali na pásmu 6m na SSB zkušebním CQ 6m s tím, že snad nikdo nezavolá (hihi), protože ještě nebyl aktivovaný DXlog, šlo jen SSB, ale nešlo CW a po ruce nebyl ani tužka ani papír.
Ale ne že nikdo nevolal, hned se na první CQ od 3B9DJ vrhlo na 50.150 MHz množství JA stanic, jež jsme museli provizorně zapisovat na kus papíru. Tahle první6m QSO pak přepisovalRuda OK2ZA do svého DXlogu. A navíc hned na začátku několik JA chtělo CW QSO. Takže prvních několik CW QSO na 6m bylo realizováno a zalogováno kuriózně pískáním pusou CW značek do mikrofonu (ale je to regulérní CW!).
Pásmo 6m se otevíralo postupně v různou dobu, nejprve na severovýchod a k večeru pak na severozápad do EU a USA.Celkem jsme postupně udělali na 6m hezkých 2500 QSO.
Používaný skvělý DXLog fungoval v síťové verzi výborně, 5 PC bylo propojeno bezdrátově s lokálním serverem a data šla online do výtečného Clublogu do Livestreamu.
Takže každý ve světě ihned online viděl, že je logován. Bohužel jsme nemohli zabránit několika výpadkům elektrické energie a tím pak celý systém přestal na nějakou krátkou dobu fungovat. Projevilo se to tím, že stanice, se kterými jsme udělali QSO, to neviděly na Livestreamu a tak nás volaly znova. Tím docházelo k dupe QSO. Ale i to se stává a jsme rádi, že nakonec všichni, co se dovolali, v logu jsou.
Skončilo nádherné dobrodružství do této destinace. Brali jsme to ze začátku jako takovou dovolenou, u které si sedneme za TX a chvíli budeme vysílat. Každý z nás tipoval, kolik se nám celkem povede udělat QSO.
O tom, že uděláme 79 tisíc QSO ani jeden z nás nedoufal. Pile upy od počátku byly obrovské, zájem o QSO enormní a nebýt zhoršených podmínek v druhém týdnu našeho pobytu, bylo by QSO více.
Děkujeme všem stanicím, které s námi navázaly spojení a věříme, že jsme mnohým dali nový pásmový bod či úplně novou zemi.
Expedici můžeme jednoznačně prohlásit za úspěšnou, počet spojení překročil stanovený cíl. Co se týče techniky, u jedné PA Juma se musel vyměnit tranzistor a u druhé přestal fungovat ventilátor.
Celkem jsme za celou dobu expedice spotřebovali 962 kWh elektrické energie.
Chtěli bychom poděkovat sponzorům a to firmě ACOM za zapůjčení PA a MDXC za finanční podporu.
Shrnutí:
Celková doba provozu – 13 dní
Celkový počet QSO – 79.038QSO
Detailní statistika - https://clublog.org/charts/?c=3B9DJ#r
RIG – 2 x Kenwood TS-480HX, 2 x IcomIC-705, SunSDRPro2, SunSDR QRP, transvertor, SP3SXB, 4 x PA JUMA, 1 x PA ACOM
Antény – 2 x Spiderbeam, vertikál 40m, 30m a 80m, INV L 160m, dipól 12m a 17m, 6m - 6el Momobeam, 100m Beverage, QO-100 – 60cm parabola
Odkazy:
Acom - https://www.acom-bg.com/
CDXP - https://www.cdxp.cz/
CLUBLOG - https://clublog.org/logsearch/3B9DJ
DX4WIN - https://dx4win.com/
DXlog - https://dxlog.net/
Facebook 3B9DJ – 3B9DJ Facebook
MDXC - MDXC
QO100 – QO100
Team 3B9DJ – 3B9DJ
18.4.2025
Team 3B9DJ