Jdi na obsah Jdi na menu
 


D66D

 

   

  

 

 

D66D: Expedice na Komorské ostrovy

Překrásná příroda, smaragdové moře, pláže s bělostným pískem a sluneční paprsky dopadající mezi listy palem při sledování západu slunce. Vilka pár metrů od moře a tohle dokonalé dílo přírody, které se vryje do paměti už navždy. K tomu přátelští místní obyvatelé a naše dva týdny v (radioamatérském) ráji, to jsou Komorské ostrovy...

Aby byl obrázek kompletní, tak chybí už jen trocha toho zeměpisu a historie. Komorské ostrovy jsou vlastně souostroví, tvořené čtyřmi ostrovy vulkanického původu a několika menšími ostrůvky a skalisky - největší z nich je Grande Comore s hlavním městem Moroni. Oficiální centrum ostrova si vysloužilo svůj název "v srdci ohně" díky aktivní sopce a zároveň nejvyššímu bodu souostroví. Komory leží v Mosambickém průlivu v Indickém oceánu.

Ačkoliv zmínky a nálezy osídlení sahají až do 6. století, jako první ostrovy obsadili Portugalci v roce 1503. O víc jak tři století později vyhlásili Francouzi nad souostrovím nadvládu. Administrativní přiřazení k 5R proběhlo až v roce 1912. V roce 1978 byla díky referendu vyhlášena Komorskému souostroví nezávislost. Jediným ostrovem, který setrvává pod nadvládou Francie, je Mayotte. Bohužel, jak bylo v Africe i jinde zvykem, nezávislost Komorských ostrovů odstartovala epochu válek a bojů o moc a vládu v zemi. Od udělení nezávislosti proběhla již dvacítka pokusů o převrat.

Jak to všechno začalo?
První myšlenka vyjet na expedici na Komorské ostrovy se zrodila už v roce 2014. Bohužel kvůli nesprávnému kontaktu, administrativním překážkám a absenci odpovědi z komorského Anrticu (obdoba našeho ČTÚ), jsme byli nuceni od této myšlenky na čas upustit, do hledáčku se nám mezitím dostaly jiné, neméně zajímavé, lokality.

O rok později si, během expedice Z21MG, na Komory opět vzpomněl Petr, OK1FCJ. Nelenil a obstaral si kontakt na Kena, LA7GIA, který na Komorech už byl a mohl by se podělit o potřebné informace ohledně získání licence. Ken se ozval hned druhý den, velkým překvapením byl kontakt na sekretáře telekomunikačního úřadu (ANRTIC), který nám ochotně poskytl. Za tuhle službu mu patří ještě jednou velký dík, protože tím to všechno začalo. První email na Anrtic jsme odeslali 5. října 2015...

Získání licence a všech potřebných povolení byl běh na dlouhou trať, celková doba od žádosti do vyřízení byla celých pět měsíců. Po několikanásobné kontrole správnosti vyplnění dokumentů a po zaplacení licenčního poplatku 11 000 Kč (425 €) jsme konečně měli koncese. Jedinou vadou na kráse byla absence pásem 10 a 30 m. Rozhodli jsme se, že se pokusíme získat dodatečné povolení až na místě.
  
Je konec dubna, odjezd je plánován na září, čas se nám pomalu krátí. Proto se scházíme v Řitce u Petra, OK1FCJ, kde bychom měli připravit plán expedice. Bohužel se dozvídáme, že se Petr, OK1FCJ kvůli zdravotním důvodům expedice pravděpodobně nezúčastní. Práce a plány pokračují dál, ale 6. května nám Petr oznamuje, že se letošní expedice nemůže účastnit. Touto neradostnou zprávou z "tří mušketýrů" zůstali jen dva - Pavel, OK1FPS a David, OK6DJ. Jsou tu tři možnosti: pojedeme dva, zrušíme expedici anebo seženeme další operátory. Třetí možnost vítězí, je před námi nelehký úkol - kdo se nám hodí do týmu jako zkušený operátor, kdo k nám zapadne jako "člověk" a komu se doma v šuplíku povaluje "zbytečných" 75 000 Kč (3 000 $)? 

Hledání a ladění týmu nám trvalo asi týden. Noví členové týmu jsou operátoři českého HQ týmu. Tým je tedy kompletní ve složení: Pavel, OK1GK; Petr, OK1BOA; Ruda, OK2ZA; Pavel, OK1FPS a David, OK6DJ. V záloze je stále Petr, OK1FCJ, který nám poskytl potřebné vybavení - Spiderbeam, K3 a PA, další nemalou pomocí je jeho práce na webových stránkách expedice www.cdxp.cz.

Od půlky května hlídáme ceny letenek, nejlevnější varianta je z Mnichova přes Amsterdam, Nairobi, Mayotte a Grande Comore. Nejdelší cesta na letiště bude před Rudou, a to rovných 500 km. Letenky jsme koupili 16. 6. 2016 - magické šestky pro expedici D66D :) Není cesty zpět, letenky za 800 € máme doma. Pro některé z nás bude takhle dlouhý let premiérou, ale hlavní je, že nadšení a natěšení nás neopouští.

Na konci července se zase setkáváme v Řitce u Petra, OK1FCJ a ladíme poslední detaily ohledně techniky. Každý člen má spoustu úkolů. Podařilo se zabalit antény a RX system. Připraven je dvakrát spiderbeam, vertikál pro 40 m a vertikál pro 160 m. 

Začátkem září nám Petr, OK1FCJ napsal, že se expedice přece jen zúčastní. Sice přiletí o tři dny později (výhoda je v tom, že může přivézt zapomenuté věci) a domů poletí o den dříve, ale všichni jsme byli nadšeni, že tým je teď opravdu kompletní.

Z dení(č)ku radioamatéra
Pátek 16. 9.
Je půlnoc, expedice D66D, na kterou se těšíme téměř rok, právě začíná, a to odjezdem z QTH Rudy, OK2ZA. Ve dvě hodiny ráno je příjezd do Prahy, kde se Ruda setkává s Pavlem, OK1FPS; Pavlem, OK1GK a Petrem, OK1BOA. Po naložení zavazadel odjíždíme směr Holýšov - QTH Davida, OK6DJ, kam jsme dorazili ve čtyři hodiny ráno. Máme za sebou poslední kontrolu a foliování zavazadel a v pět hodin odjíždíme k našemu kamarádovi a sponzorovi Pavlovi, OK1MY, který nám připravil snídani. O hodinu později se s Pavlem loučíme a vyrážíme do Mnichova. V deset hodin jsme konečně na mnichovském letišti, loučíme se s řidičem a jdeme zařídit odbavení zavazadel. V jedenáct hodin dopoledne máme odbaveno všech takřka 300kg zavazadel a přesouváme se k nástupní bráně. V 13.50 začínáme nastupovat do letadla a v 15.35 už letadlo hladce přistává na ranveji v Amsterdamu. Vystupujeme bránou číslo D66 - jaká náhoda - expedice D66D. Na přestup na let do Nairobi máme 5,5 hodiny. Let odstartoval o čtvrt hodiny později, a to ve 20.55.

Sobota 17. 9.
V šest hodin ráno přistáváme v Nairobi a čekáme dalších 6 hodin na poslední let. Všichni jsme už hodně unavení, 48 hodin bez pořádného spánku je na nás už znát. Let na Komorské ostrovy se opozdil a místo odletu v 12.25 jsme odstartovali až v 13.15, takže téměř s hodinovým zpožděním. V 15.40 přistáváme na Mayotte - Dzaoudzi a za hodinu poslední půl hodina letu do Moroni. Je 17.15 a my konečně přistáváme na Komorských ostrovech, vystupujeme z letadla a odcházíme do odbavovací haly. 

Po vyplnění dokladů jdeme na pasové odbavení a platíme 30 € za vstupní vízum. Celý tým je za půl hodiny odbavený a čekáme na zavazadla. Setkáváme se s naším průvodcem Omarem, který zajistil hladký průchod celnicí. Připravil nám i odvoz do našeho nového QTH. Před odjezdem ještě kupujeme dvě SIM karty na internet s datovým obsahem 2 GB. Nasedáme do připravených aut a vydáváme se na cestu, vzdálenost 10 km trvala celých 40 minut. Cesta z letiště je velmi špatná a naše Toyota RAV4 musí mezi všudypřítomnými výmoly hodně kličkovat. 

Všude je prach a smog, na první pohled to má od "ráje" hodně daleko. Konečně vjíždíme po prašné cestě k našemu domu, kvalita ubytování za 4 000 € je naprosto žalostná. Elektřina tu prakticky vůbec nejde a vypadá to, že 100 % času pojedeme na centrálu. Zkoušíme internet - nefunguje, voda teče jen studená. Všichni jsme lehce v šoku, postupně procházíme objektem a zjišťujeme závady. V koupelně jsou prasklé trubky k umyvadlu, na chodbě jsou nefunkční světla a nejhorší věcí jsou naši noví kamarádi bivakující v kuchyni - potkani. Rozbalujeme zavazadla a instalujeme TCVR. Ve společné místnosti je CW a RTTY pracoviště a ve zmíněné kuchyni s potkany je SSB pracoviště.

Je devět hodin večer, pijeme pivo a v centrále došel benzín. Naštěstí tu máme místní pomocníky -  Didi sehnal 10 litrů benzínu a centrála se opět rozeběhla. Asi za hodinu je vše vyřešené a opět máme proud a světlo. Pořád zkoušíme internet, abychom mohli napsat domů, že jsme dorazili na místo a jsme v pořádku. Žádný z českých telefonních operátorů tady nemá roaming, jsme úplně bez spojení. Po jedenácté večer se rozhodneme si jít, po víc než 40 hodinách, konečně lehnout.

Neděle 18. 9.
Budíček jsme si naplánovali na sedmou hodinu ranní, vaříme kafe a připravujeme snídani. Samozřejmě taky začínáme obhlížet terén, kde bychom postavili antény. V plánu máme dnes postavit dvakrát spiderbeam, vertikál pro 40 m a 80 m. Petr, OK1BOA vytahuje z kufru půl kilometru koaxiálu, každý je označen cedulkou včetně délky a typu antény. V 11.40 je na malém kopečku za domem postavena první anténa spiderbeam 20 - 10 m. Místo není moc přístupné, proto stavba antény trvala déle. Protože je poměrně teplo, tak se vydáváme k moři a stavbu druhého spiderbeamu jsme naplánovali až po obědě. Lehce po poledni jsme si dali náš první komorský oběd - kuřecí párky s kečupem a místními bagetami.

První výzva pod D66D v 16.25. David, OK6DJ zvolil kmitočet 21020 a up1. Po jedné minutě volá Karel, OK2ZI, následuje Láďa, OK2PAY a během pěti minut se strh hustý pileup od 1 - 10 kHz UP. Instalujeme druhý SSB rig a definitivně se domlouváme, že stanoviště bude v kuchyni. Pavel, OK1FPS začíná vysílat na 17 m SSB a zažívá hustý pileup. Ruda, OK2ZA a Petr, OK1BOA začínají stavět vertikál pro 40 m. Po setmění je hotovo, ale vertikál pro 80 m bude muset počkat, ten už dnes nestihneme. Naštěstí máme jedno noční pásmo.

Kolem desáté hodiny večer zasedá Pavel, OK1GK k 40 m a rozjíždí CW, jsme QRV na třech bandech, těsně po 22.00 padla první tisícovka QSO. Z celodenní práce na anténách jsme všichni unaveni, ale i přes to se snažíme vysílat. Přes noc zůstává Pavel, OK1FPS na 40 m, zbytek týmu šel kolem půl druhé spát.

Pondělí 19. 9.
David, OK6DJ ráno střídá Pavla na 40 m a Ruda, OK2ZA rozjíždí pileup z východu SSB. Dopoledne postavil Ruda a Pavel ještě VDA na 15 m blízko moře a natahali radiály k 80 m vertikálu. Takže kromě 160 m máme všechny vysílací antény. Pavel, OK1FPS v dešti staví RX systém na lowbandy. Pořád jsme bez připojení na internet, to je znát hlavně na SSB, protože nejde self-spotting. Na 20 m dáváme CQ 20 minut a nic, po spotu od protistanice se strhne peklo, je to škoda a doufáme, že to nějak v brzké době vyřešíme. 

Kolem 14.45 se snažíme postavit 160 m invert L a neladí, zkoušíme ještě převázat konce "elka", je tam šest radiálů, z toho dva jsou cca 10 m utopené v moři. V čtyři hodiny se invert V na 160 m nakonec podařilo doladit. Uvidíme, jak se bude dařit v noci. Rozjíždíme inband 15 m, jedeme najednou CW a SSB, kluci o sobě téměř neví. Antény jsou cca 120 m od sebe. Kolem osmé hodiny večer jsou tři pracoviště a rate se vyšplhá až na 476 QSO. Asi za hodinu jsme měli menší problém s místním domorodcem. Pavel, OK1FPS mu postavil RX system na jeho zahradě, byl to menší zarostlý plácek, takže nás ani nenapadlo, že je to něčí zahrada. Za pomoci Omara se naštěstí daří situaci uklidnit. V dešti některé části popadali a tak RX systém zkusíme postavit znovu až druhý den.

Úterý 20. 9.
Daří se nám současně vysílat CW a SSB na 20 m a 15 m, pásma se tu chovají velmi zvláštně - mezi 5 až 9 UTC dopoledne to vypadá tak, jakoby to někdo "vypnul", dělá se jen pár QSO za hodinu. Nechodí prakticky vůbec nic a pásmo se začíná otevírat až kolem desáté UTC. Po 48 hodinách provozu máme 7 200 QSO v logu. Vzhledem k tomu, že se stavěly antény a vysílalo se na maximálně dvě stanoviště, tak to vůbec není špatné. Během dne se podařilo rozchodit i čtvrté pracoviště, večer se uvidí, jestli budou 4 signály ON AIR. 

V 18.00 poprvé vysíláme na čtyřech pracovištích s tím, že Petr, OK1BOA jede 15 m SSB s 500 W, Pavel, OK1FPS jede 15 m CW s 300 W, Pavel, OK1GK 17 m na 100 W a David, OK6DJ střídavě 40 a 80 m s 800 W, také testuje RX system, který dnes Pavel, OK1FPS dodělal. Před osmou hodinou večer přijel i poslední člen týmu, a to Petr, OK1FCJ = jsme kompletní. 

Kulatých 9 000 QSO padlo ve 21.45, pokud to takhle půjde dál, 40 000 QSO by mohlo padnout - což byl náš cíl, který jsme si před expedicí stanovili. Zkoušíme instalovat několik modemů pro odesílání logů. Funguje pouze jeden od Vodafonu, ostatní nejdou nastavit pro místí SIM. Modem instalujeme do prvního patra a každý den, časně ráno, pravidelně aktualizujeme log.

Středa 21. 9.
Ruda, OK2ZA má nového a bohužel až moc přítulného kamaráda, takové probuzení mu nikdo z nás nezávidí. "Budí mě šimrání na palci ruky, nejdříve si myslím, že je to jen přeleželá ruka, pocit se opakuje i při změně polohy a při plné bdělosti. Není to z přeležení, co to je? Potkan! Potkan mi v posteli olizuje palec u ruky!" 

Dopoledne zase situace, kdy nic nechodí, rate je 39 QSO/hod. Odpoledne Ruda, OK2ZA natáhnul další radiály pod 160m invert L a dostal PSV z 2,5 na 1,7. Doufáme, že to bude v noci znát.

Neteče voda. Hledání závady nás přivádí k zásobníku, který je pod jednou z budov. Je takřka prázdný. Poslední zbytky vody vytahujeme kýblem na dvoulince. 

Čtvrtek 22. 9.
Celý den věnujeme vysílání, jen Pavel, OK1GK staví VDA anténu na 20 m, takže máme možnost jezdit horní pásma na čtyři rádia. V 18.30 se na nás přišel podívat úředník z telekomunikačního úřadu, jednali jsme s ním o licenci na 10 a 30 m. Domlouváme se, že vybraní členové se druhý den dostaví na telekomunikační úřad.

Platíme 100 €, je nám slíbeno, že voda do dvou hodin poteče. To, že jsme bez vody nám dost komplikuje situaci. V kuchyni už dochází čisté nádobí, očista připadá v úvahu jen v moři (naštěstí je vzdálené jen 100 m). Splachování toalet pomocí věder, která plníme rovněž vodou z moře.

Pátek 23. 9.
V osm hodin ráno přiváží cisterna vodu - po celých třiceti hodinách! Trio Pavel, OK1FPS; Petr, OK1FCJ a David, OK6DJ v 8.30 odjíždí do Moroni jednat o licenci na 10 a 30 m. Cesta trvá půl hodiny, jede s námi náš místní průvodce Omar. Procházíme recepcí a společenskou místností, setkáváme se s nejvyšším nadřízeným v zemi a diskutujeme o rozšíření povolení. Během půl hodiny dostáváme ústní souhlas a oficiální "papír" dostaneme v pondělí. Sice musíme zaplatit dalších 120 €, ale všichni jsme nadšeni.

Ruda, OK2ZA nelení a dělá homemade vertikál pro pásmo 30 m. Odpoledne jsme současně QRV na novém bandu 10 m CW i SSB. Za první den se podaří 730 QSO. Po setmění rozjíždíme i poslední band 30 m a o půlnoci je v logu 760 QSO.

Sobota 24 . 9.
Ve tři hodiny ráno místního času začínáme CQ WW RTTY contest. Bohužel zjišťujeme, že jedna K3 zlobí a nechce spínat jiný PA než 1 kW, který se v noci používá na pracovišti 80/160 m. Takže se závod zastavuje až do doby, než se rozední a přestanou chodit spodní bandy. V šest hodin ráno se lineár předělává a jede se CQ WW RTTY s plnou parou.

Neděle 25. 9.
Od rána jede alespoň 20 m, takže David, OK6DJ jede RTTY a Pavel, OK1GK CW. Ruda, OK2ZA zkouší 17 a 15 SSB, bohužel bez valných výsledků. Horní bandy dopoledne prostě nechodí. Ze zbytků materiálu, který ještě zbyl, dělá Ruda OK2ZA dipól na 30m. Za pomoci praku je umístěn mezi palmy a dům. Dnes jsme dokázali jezdit všechny tři módy na jednom bandu současně, CW, RTTY i SSB na 15 m. Vlastně ani nevíme, jestli se tohle některé z expedic povedlo? CQ WW RTTY končíme s výsledkem 2 008 QSO.

Pondělí 26. 9.    
Bohužel dnešní podmínky jsou víc než špatné. Dopoledne nejsme schopni navázat spojení na žádném pásmu a rate se pohybuje pouze v desítkách QSO/hod. Dokonce asi dvě hodiny vůbec nevysíláme. Kolem oběda odjeli David, OK6DJ s Petrem, OK1FCJ pro novou licenci, kde bude černé na bílém uvedené 10 a  30m pásmo. 

Opět přijela kontrola, fotili veškeré antény a pracoviště. Po zhruba hodinové kontrole odjíždějí a David je musí vyprovodit do hlavního města. S Petrem, OK1BOA cestu spojili s nákupem potravin. Vrátili se po třech hodinách.

Úterý 27. 9.
O půl deváté ráno vyrážíme na celodenní výlet. Vidíme, jak se tak krásná země utápí v odpadcích, které jsou všude kolem cest, ale i ve městě. Zaujalo nás, že je zde spousta rozestavěných domů - podle vzhledu už po několik let. Zavítali jsme do muzea, podívali se do středu ostrova a nakonec jsme jeli na prý nejkrásnější pláž na ostrově - mimochodem právě tam vysílali před 14 lety D68C.

Po návratu jsme notně unaveni a roztřeseni z místních silnic, které neviděly údržbu zřejmě již od odchodu Francouzů v roce 1978. Bohužel Rudovi, OK2ZA a Petrovi, OK1FCJ není dobře a mají zvýšenou teplotu. Pro jistotu ulehají do postelí a my doufáme, že budou druhý den oba dva v pořádku.

Po návratu z výletu startujeme centrálu, baterie je ale vybitá, tak ji startujeme ručně. Zase neteče voda. David, OK6DJ a Pavel, OK1FPS zkouší ve tmě zalévat pumpu vodou. Po důkladné kontrole zjišťují, že v zásobníku opět došla voda...

Středa 28 . 9.
V 18.30 UTC padla hranice 40 000 QSO - cíl byl splněn! Jen je škoda těch podmínek, které nám moc nepřály. Dáváme QRX a musíme připít whiskou.

Čtvrtek 29. 9.
Všechno jednou končí a i my musíme pomalu balit. Rozhodli jsme se část antén rozebrat a zabalit o den dřív. Petr, OK1FCJ; Petr, OK1BOA a David, OK6DJ rozebírají jeden spiderbeam, Pavel, OK1FPS RX system a Ruda, OK2ZA vertikál pro 160 m.

Kolem půl třetí odpoledne nás opouští Petr, OK1FCJ a odjíždí směr letiště, je v nás všech vidět jistá závist, že už jede domů. Všichni jsme unavení, místní jídlo (nebo spíše suroviny) nestojí za moc a i když si vaříme, tak jídlo má stále stejnou pachuť. 

Zůstaly nám antény na 80 m, 30 m, jeden spiderbeam a VDA 15m a 20m. Zasedáme opět ke strojům a rozjíždíme pileup.

Pátek 30. 9.
V sedm hodin ráno dáváme QRT a jdeme rozebrat zbytek antén. V jedenáct hodin máme hotovo, vaříme poslední oběd a naposledy se jdeme vykoupat do moře. Ve 13.00 pro nás přijíždí 3 auta a odváží nás na letiště. Loučíme se s naším průvodcem Omarem... třeba se ještě někdy uvidíme.

Odbavení bylo dle stylu COMOROS - co jde v Mnichově za 30 minut, tak na Komorech trvá tři hodiny. Nevyhnuli jsme se ani buzeraci ohledně váhy příručních zavazadel, musíme přendávat věci mezi sebou a kombinovat. Nakonec je vše OK. V 18.10 odlétáme s půlhodinovým zpožděním směr Keňa. Tady máme mezipřistání 12 hodin a za odměnu jdeme do salonku Turkish Airlines. Potom nás čeká osmihodinový let do Amsterdamu a do Mnichova. Dodávka pro nás přijela na čas a hurá domů. Poslední se domů dostane Ruda, OK2ZA, a to v neděli někdy kolem třetí hodiny ranní. 


Celková bilance:
Celkem: 42762 QSO (1947 OK) a 14453 call, 67, 5 % s EU a 17, 6 % s NA
CW: 26412, SSB: 12745, RTTY: 3605, 
denní rate: mnohdy vyšší než 4000 QSO/den, max. peak vyšší než 4800 QSO/den

Pásma:
160:     483,    417 EU,     35 OK
80:     2150,    1291 EU,    100 OK
40:     4150,    1993 EU,    142 OK
30:     4493,    2967 EU,    231 OK
20:     9332,    5833 EU,    363 OK
17:     6022,    4414 EU,    298 OK
15:     9774,    6549 EU,    405 OK
12:     3447,    2763 EU,    201 OK
10:     2954,    2633 EU,     172 OK

Operátoři:
David, OK6DJ
Pavel, OK1FPS
Pavel, OK1GK
Ruda, OK2ZA
Petr, OK1BOA
Petr, OK1FCJ

Náš setup:
TCVR: 
3x K3,
1x TS-480

Ant:
160/80/40 - HI Z 4 RX system
160 m - inverted L, stožár 18 m
80 m - vertical, stožár 18 m
40 m - vertical
30 m - vertical, dipole - dipole byl lepší
20 m - 10 m 2x Spiderbeam @10m
20 m - VDA20
15 m - VDA15

Koax:
přes 500 m

PA:
RF Power
KPA 500
RM Italy

SW:
Wintest

Žádný takový projekt se nepovede bez sponzorů, tímto bych jim velice rád poděkoval a zároveň doufám, že jsem na nikoho nezapomněl. Ne vždy se jedná o peníze, ale také o zapůjčenou techniku.

Děkujeme organizacím:
www.dxnews.com
www.ges.cz
www.lsdxa.org
www.mdxc.org
www.spiderbeam.com
www.okdxf.eu
www.mastranst.com
wp.cdxc.org

Děkujeme jednotlivcům:
4L5A, OK7GU, OK1FPG, OK1MY, OK2ZI, OK2FB, W6SZN, OK2PDN, OK1TN, DF4SA, N4II, VE3QAA, K4SV, OK2EW, KI8JP, KA1R, OK1MP, W4DAO, W3LPL, N7NR, N5KUC, W0SZ, KI8JP, W9EWZ, SP5EWX, WC7Q, OK1TP, W6RS, NH6Y, OK1VK, OK1MR  a mnoho dalším...

QSL manažerem je David, OK6DJ, preferujeme QSL via OQRS

Závěrem: bylo to úžasných 16 dní, kdy se parta radioamatérů jako kamarádi sešla a po 16 dnech se jako kamarádi rozešla. Všichni se těší na další projekt.

Sepsal team D66D

73!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář