Jdi na obsah Jdi na menu
 


XT26DJ & XT2FCJ

 

buskina-vlajka.jpg

 

                                 Burkina Faso

        CALL :  XT26DJ & XT2FCJ

             16 - 26 listopadu 2013

                OK6DJ & OK1FCJ

www.mdxc.org/burkinafaso2013/

   

*****************************************************************************************************

 

 

 

      

  QTH : Ouagadougou 1 475 223 obyvatel

  Vnitrozemský stát Burkina Faso byl do roku 1984 známý pod jménem Republika Horní Volta. Nezávislost na Francii získala země trpící značnou vnitropolitickou nestabilitou v roce 1960. Většinu území tvoří rozlehlá zvlněná plošina, kterou na západě přerušuje příkrý svah zvaný Falaise de Banfora. Krajinu rozčleňují údolí tří řek; Červené, Bílé a Černé Volty. Podnebí je horké, s nepravidelnými obdobími dešťů.

 

červen 2013

Začátkem června na http://www.akcniletenky.com/ se objevila možnost letět do Afriky za 8500 kč. Petr mne telefonoval, zda bych se přidal.   Začli jsme ihned schánět licenci k vysílání na internetu jsme našli kontakt na XT2HB - Hugolin Pooda - General Manager- ATCS-Burkina Faso. 

září 2013 Stále nemáme licence. Navíc jsem musel jet osobně pro Vízum do Vídně. Cena je 70 E + úplatek + cesta. Celkem nás tato sranda vyšla  5000 kč na osobu                                           Oslovil jsem skupinu amatérů z Itálie - I2YSB kteří byli na expedici v XT2 začátkem roku. Doporučili nám tento hotel http://www.hotelokinn.com/            

říjen 2013  Obdržena licence XT26DJ XT2FCJ balení zavazadel antén kabelů

 

Story CZ

 

Burkina Faso  2013

XT26DJ & XT2FCJ
OK6DJ & OK1FCJ


 

Po úspěšné expedici do Albánie v roce 2012 s ok1fcj ok1dx a ok6dj, jsme začali na jaře roku  2013 přemýšlet kam pojedeme dál. Dostali jsme nápad vypravit se do Bangladéše. Oslovil jsem několik místních radioamatérů s žádostí o pomoc při vydání licence. Nastudoval bezpečnostní situaci, kontaktovat radioamatéry pomocí e-mailu a facebooku. Vše skončilo, že jediný kdo je schopen zařídit licenci je S21AM. Odpověď byla jednoznačná, dokud nebudeme míti víza, nezačne pro nás nic dělat. Zažádali jsme o víza, utratili skoro 2000 kč a poslali české licence a během té doby přestali úplně komunikovat. Důvod, veliká expedice Italských radioamatérů.
Začátkem června na serveru www.akčníletenky.com vyběhla informace, Afrika - Burkina Faso za 8500kč. Petr i já sledujeme tento portál každý den, během dopoledne jsme byli rozhodnuti jet do Horní Volty, neboli Burkina Faso. Kontaktovali jsme několik kamarádů radioamatérů, ale nikdo neměl čas.
Petr kontaktoval Hugolina XT2 jedná se místního nejvyššího prezidenta radioamatérské organizace. Během několika hodin nám odpověděl. Kontaktovali jsme Sylvana I2YSB odkud vysílali. Měli zde velice úspěšnou expedici na jaře letošního roku. Dostali jsme informaci o Hotelu OK INN.com. Také jsem kontaktoval DL7DF , který byl v XT před cca 10 léty.
Během července jsme začali řešit očkování. Neměli jsme žlutou zimnici , bříšní tyfus a meveo. Petrovi chyběla I žloutenka.  Těsně před odjezdem antimalarika. U mne ještě museli proběhnout jaterní testy.

 

Pár týdnů před odjezdem jsme odladili kompletní setup zkontrolovali tcvr , sítě , antény a udělali seznam položek, které musíme vzít s sebou . Naše celková hmotnost byla vyšší než 100kg , přesně 23 +23 +23 +32 + 2 x 10 kg na palubě . Nakonec jsme museli zaplatit 80 USD nadváhu.

2 / 10 / 2013 jsme obdrželi licence já XT26DJ , Petr XT2FCJ. Výbornej prefix , pro sběratele WPX.

Datum odjezdu byl 16 listopadu brzy ráno . Odjíždíme na letiště Praha-Ruzyně . První komplikace: letenka byla uhrazena debetní kartou Mastercard - elektronicky. Turkish Airlines chce vidět kopii této karty , aby se zabránilo elektronickým podvodům . Kartu jsem měl doma, protože v Burkině akceptují pouze karty typu VISA. Telefonuji domů, naštěstí je doma dcera,která vyfotí kartu a pošle mne fotku přes Viber. Fotku ukážeme zástupcům společnosti Turkish airlines . Ten vše schválí a můžeme zaplatit nadváhu a dostat palubní vstupenky. Celý proces trval skoro 30 minut. Opravdu je důležité býti včas na letišti.


 

Krátce před polednem odlétáme směr Istanbul a let trval skoro 3 hodiny.

Na přestup máme 3 hodiny a další let je směr Niamey / Niger a Ouagadougou / Burkina Faso. První zastávka je v Nigeru po 5 hodinách letu. Hodně cestujících vystoupí a my čekáme v letadle. Po 30 minutách konečně odlétáme směr Burkina Faso .

 

Naše letadlo přistálo v Ouagadougou / Burkina Faso a je 00:30 Utc. Teplota + 22 C. Následuje první kontrola – očkování žlutá zimnice, následuje kontrola pasů a víz. Vyplnění vstupního papíru a otisk prstů levé a pravé ruky. Konečně jdeme hledat naše zavazadla a máme je všechny nepoškozené! Dále jdeme na celnici. Celníci si všimli našich velkých zavazadel antén a byli velmi zvědavý , co je uvnitř. Petr jim ukázal papír ve francouzštině o který požádal před cestou místní radioamatérskou asociaci. Nejvyší důstojník celnice asi 5 minut čte dokument a nakonec rozhodne, že nemusíme nic rozbalovat. Spadne nám kámen ze srdce a jsme na území Burkiny Faso.

V příletové hale na nás čekají 2 osoby, pana Farrouck zástupce radioamatérské organizace a řidič z hotelu OKINN. Po rychlém přivítání usedáme do hotelového mikrobusu a vyrážíme směrem k našemu konečnému cíli HOTEL OK INN. Hotel se nachází v těsné blízkosti letiště asi 5 km od letiště. Hotel má 10 pokojů a 5 bungalovů dostáváme klíče od bungalovu E. Je 02 hodin a hned plánujeme jak ráno začneme stavět antény . Měli bychom jít spát, ale místo toho rozbalujeme naše zavazadla, instalujeme moskytiéru a asi ve 3,30 utc uléháme.

 

17/11 brzy ráno, jdeme nejprve na snídani, která je každý den stejná: rohlík , bílá bageta , croissant, džus , máslo , sýr , káva a čaj .

Začneme stavět první anténu – vertikál SP7GXP. Pro uchycení jsme využili konstrukci dětské houpačky. Dipol pro pásmo 80m a lw na 160m. Zkoušíme první CQ pod XT26DJ a úplně první stanice která nás zavolá je OK2SLS na 12m CW. Pile up je během chvilky, navážu 60 qso a musíme jít opět pokračovat v práci. Teplota je již 35 ° C a s Petrem se dohodneme, že spiderbeam začneme stavě, až druhý den.

Naše další činost byla najít místní obchod a obstarat balenou vodu, pivo, jídlo. Ceny v hotelu ,byli asi 3 krát dražší .

Místní potraviny jsme našli asi 1 km od hotelu. Kupujem první pivo – Heineken, vodu Burkina Faso balenou ve 2 litrových plastových petkách, zafoliované po 6 ks. Slané krekry a na trhu asi 20 banánů. Banány jsou velmi chutné a celý týden je jíme s krekrama místo oběda. Snídani a večeři máme v hotelu a oběd na pokoji.

Pondělí 18/11 dnes nás čeká postavit ant spiderbeam. Začínáme před 8 hodinou ranní a po 4,5 hodinách je anténa ve výšce 9 metrů. Teplota je opět + 35 ° C a stavba v tom horku je velmi náročná. Odpoledne nás čeká nádherné otevření na 12 a 10 metrech na západní pobřeží USA. Vysíláme na ssb s K3 + pa HLA 300v plus + ant Spiderbeam. Střídáme se po 2 hodinách u rádia.

 

Úterý – pátek: Náš pobyt dostává řád, ráno snídaně většinou bageta croissant kafe čaj - cena 3500 CFA . Poté se snažíme pracovat s JA stanicema, ale tam nám to nehraje. Z OK dostáváme hlášku kolik jich nás volá a my neslyšíme skoro nic. Před obědem jdeme na nákup do města pro vodu pivo krekry a banány. Po 12 Utc probíhá otevření do Usa a děláme mnoho qso s EU a NA na 10 a 12m.  Večeře, na tu chodíme okolo 19 Utc. Využíváme pouze hotelových služeb. například : ryba  steak cena 6000 cfa, špagety - 3200 cfa, pivo 1200 cfa . Kurz v době pobytu byl 452 CFA za 1$.

CQ WW CW začíná v půlnoci místního času a využíváme druhou call XT2FCJ e, závod rozjíždím na 40m s K3 + PA moc to nechodí, přesto za 2,5 hod 270 qso v logu. Přeladujeme se na 20m, kde hrají stanice z Ameriky. Probouzí se Petr a já uléham. V 7 utc  usedám ke druhému rigu a již vysíláme jak žádá kategorie M/2. K3 + pa a Spider preferujeme, vždy na pásmu které chodí lépe a ts480 s vertikálem většinou na 20m.První den končíme s vysíláním ve 22 22 utc. Já se probouzím v 01 00 utc a pracuji na 20m stále hraje velmi slušně NA. Náš tajný cíl 5000 qso se poměrně rychle naplňuje a v 1654 utc máme v logu 5000 qso během cq ww. Dolehne na mne únava, bolí mne krční páteř a je mne tak nějak divně. Závod dojíždí Petr a povedlo se mu dotáhnout na číslo 5665.
Den po CQ nás čeká balení Spiderbeamu, dipolu a LW. Jako poslední anténu, necháváme vertikal. Děláme posledních pár spojení a v 1530 utc vypínáme K3 a v logu je celkem 17953 qso. Také platíme hotel, celou dobu výdaje píšu do velikého archu. Platili jsme kartou VISA a dostali jsme 20% slevu, konečný účet činil 500060 cfa.
V podvečer balíme vertikál a přijíždí Farouck, který nám přivezl váhu. Pečlivě vše převažujeme a každé zavazadlo váží přesně 23 kg. Faroucka zveme na večeři, s radostí naše pozvání přijímá. Ukazuje nám mnoho fotografií z Burkiny Faso, co jsme mohli vidět. Bohužel nestihli jsme to, protože 3 dopoledne jsme stavěli antény a pak vysílali. Přišlo několik mejlů s žádostí o spojení a proto na výlet nebyl čas. Zase jsme zažili pileup o kterém se nám v Evropě může jen zdát.
Po 22 hodině odjíždíme směr letiště, převažování zavazadel foliování, během tohoto procesu nám asistuje místní pomocník. Dostává 1000 cfa a dovede nás, až k pasu kde dostaneme palubní vstupenky. Probíhá klasická kontrola pasů otisk prstů. Vyplnění celního prohlášení o pobytu. Za poslední CFA kupujeme pivo a potom míříme směr gate. Kompletně musím vyndat TCVR , ant tuner, panel od ts480, rentgenová zkouška a konečně nás pustí do prostoru gate. Odlétáme na čas a ráno jsme v Istanbulu a v podvečer v Praze.
Na závěr malé porovnání z pohledu expedice: Elecraft K3 je výborné rádio a v mnoha věcech předčí Kenwood TS480.
Mod Cw filtr 250hz u K3 na CW, tak je možnost poslouchat 1 – 2 stanice. To samé nastavení jsem udělal na TS480 tak těch stanic je slyšet více a splynou všechny do jednoho tonu. Nechci kritizovat TS480, pro vysílání z OK plně postačuje, jen jsem chtěl napsat pohled ze strany expedice. TS 480 používam na remote QTH a jsem s ním velmi spokojen .
Dále chci poděkovat všem za spojení a sponzorům :
MDXC, Cliperton dx club, NDXA, RM Italy, OKDXF
OK1MY, OK7GU, OK1MR, OK1DRQ - qsl man, + mnoha drobným sponzorům.
Také bych chtěl poděkovat našim manželkám a dětem, že to bez nás vydrželi. Byli jsme v kontaktu každý den přes skype a nebo facetime, při internetovém signálu měli možnost naši pozici přes find my Iphone.
Foto Link

https://plus.google.com/u/0/photos/113164514682091460863/albums/5951018135803815521

Video http://www.youtube.com/channel/UCMM0MS0JCBUYpfzTrbplyzg?feature=watch

Naše stránky
http://www.mdxc.org/burkinafaso2013/
http://www.qrz.com/db/XT26DJ
http://www.qrz.com/db/XT2FCJ
Jak získat QSL – určitě využijte, zde najdete také statisky o spojeních
http://www.clublog.org/charts/?c=XT26DJ#r
http://www.clublog.org/charts/?c=XT2FCJ
Založil jsem na facobooku skupinu xt26dj&xt2fcj https://www.facebook.com/groups/373035602830188/
73 de OK6DJ

XT2 Burkina Faso story idea come to our mind with usual “Where do we go next” after our return from Albania ZA. As we both David Ok6DJ and Petr OK1FCJ are budget airlines travelers we started to look after cheap flights to relatively rare destinations. End of 2012 and first 5 months of 2013 it was S21 Bangladesh where we could make trip not so expensive. Regrettably our Facebook contacts to S21 were not reliable and stopped communication after few months. In that time we have already paid for Visa there. It was wasting of money.

May this year suddenly announced Turkish Airlines special promotion rates to flights to Burkina Faso from Prague. I knew it is rare DX destination, but had no exact clue where it is situated. West Africa sounded like a DX dream for first moment. Only for initial one. Purchasing airline ticket everything started, biggest challenge was valid permission to operation. We started to communication with local HAM radio association which representative was very helpful and from very beginning told us we can get XT2 license in time. It took another 4 months till middle of October till we received green scanned licenses. A further one we have to arrange our vaccinations. It was not inexpensive story. Last 3 months I had to regularly visit Czech vaccination center to have all recommended injections. Wives started to worry too, of course Burkina Faso is not Europe DX land.

Few weeks before departure we had 1 day meeting as we both live in different cities to check all radios, networking, antennas and make list of items we need to take with us. HAM radio hobby is not backpack travelling. Our total weight was above 100kg, exactly 23+23+23+32 + 2 x 10kg on board. Turkish Airlines allowance is 2 x 23kg (THANK YOU!!!) , still we had to pay 80 USD for upgrade from 23 to 32kg.

Date of departure Saturday November 16th is here. Early morning we leave to Prague airport. First complication as ticket was paid with debit card electronically Turkish Airlines wants to see copy of this card to prevent electronic scam. I had it, but David called home to find card, make picture of it and send over mobile to show to airline representative. It is approved and we can make again luggage checking and paying extra luggage fee. After custom and passport clearance we purchase books in French about Prague.

3 hours flight to Istanbul went smoothly as well as few hours waiting on airport to flight to Niamey/Niger and Ouagadougou/Burkina Faso. First stop in Niger after almost 5 hours of flight, we remained on board and after disembarking and embarking new travelers we headed off to XT2. Once we landed there first impression was warm weather. Midnight 16 to 17 and local temperature is 22C. Nice welcome. Airport building, first check is required vaccination for yellow fewer. Everybody has it of course. Next finger prints at passport control. We are collecting our luggage. We have all 4 units undamaged!!! We are lucky one. Next we go to custom control. Custom officers when spotted our big luggage with antennas were very curious what was in. I showed them paper in French which I had asked before travel to prepare local amateur association. It declared we are ham radio expedition and all items brought to XT2 will be exported back. Custom officers studied this paper for almost 5 minutes and finally allowed us to leave custom department. I was worried about it all travel, because some other travelers packages were unpacked. In case of opening and unpacking all electronics gadgets and cables we would have tough time there I assume.

On arrival hall we were expected by 2 persons, Mr. Farrouck from local amateur association and driver from hotel. After quick welcome we were sit into 25 plus years hotel microbus and headed toward our final destination HOTEL OK INN. Hotel is located very close to airport. Travel took us

barely 10 minutes and we are in. Ground building with reception and approx. 10 rooms and 5 bungalows signed A to E. We are getting E. It is 02 a.m. and we do first terrain recognition. Bungalows are located in garden with tall trees, there will be enough space for antennas. We should go sleep, instead eager to operate for another 2 hours we are unpacking our gadgets.

First morning 17/11 after daybreak we make real recognition and decide where to put first antenna, a SP7GXP vertical 40-10 including WARC. We are utilizing child swing construction to hold antenna. Antenna check and David makes first few qsos. Pile ups are immediate. Soon after it we go for hotel breakfast. It is continental one, croissant, white baguette, juice, butter, cheese, coffee and tea.

We purchased some bottled water & beers drinks in hotel, but of course we wanted to purchase it in local store as hotel one were approx. 3 times more expensive. We went for discovery tour. Before leaving we applied sunshine protections. Daily highs where between 35C and 39C very hot for us used for autumn weather.

Streets where full of small local shops offering various foods, especially fruits and vegetables, many motorbikes workshops and street restaurants. Streets are nice or none existing. There is nothing in between. Crossing of streets was sometime challenge due to heavy traffic. Firstly we withdrawn money from bank ATM and later we found shop with PET water bottles, beer, coke and wafers. On way back trip we purchase 20 units bananas. It come about daily routine trip to purchase it and as we visited hotel restaurant for breakfast and dinners our day food were bananas, wafers. You can imagine that after 10 days of bananas I could not see them anymore.

We are here for hobby and transmitting of course therefore all other activities we minimize, afternoon 17th we put inv Vee on 80m, which performance was far to ideal. Rest of the day we operate on HF bands and enjoy pile ups.

Our bungalow was circle shape, approx. 7 meters diameter. It was organized with bathroom & wc, main room together with sleeping king bed. On two desk we arranged our staff. One position K3 + PA HLA 300V plus + microkeyer + notebook with Wintest network wired to another desk through switch. Other position had TS480 radio without external amplifier with Wintest notebook setup. Unfortunately WIFI internet connection was very bad and we could not connect to hotel reception. We had to move closer to main building. This way we were connected with home and home just staying in garden or in hotel restaurant, reception or pool.

Monday November 18th we put on our main antenna – spiderbeam 20-10 including WARC to approx. 9m heights. It took us almost 4.5 hours from very beginning and finished almost midday at very hot weather. Finally we have 2 transmitting antennas.

Antennas are creating mutual interference, there are not so far of each other forcing us to limit our power usually to 100 max 200W. Very often if working on both radios HLA300V is off. On Tuesday and Wednesday we are trying to improve our 80m Inv vee and 160m LW antennas. Working on low bands was challenge. QRN was S7 usually and on 160 we have not heard simply even one station. On 80m it was better and we made almost 200 QSO.

Before CQ WW CW contest we operated as XT26DJ to give to ham radio community not just XT2 but also new XT26 prefix which was never used before and during contest we signed off as XT2FCJ to make life easier to other contesters.

Over 10 days of total stay in XT2 we made almost 18 000 QSO which we regularly uploaded on Clublog. I would like to THANKS to all sponsors who help us to realize our dream

Petr OK1FCJ

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář